Axis
Main advantages
Detailed Description
Lightweight backpacking stove with integrated pressure regulator for more efficient fuel consumption and higher performance at low temperatures. Thanks to the concave shape of the burner, it is very effective when used with cookware with a heat exchanger and smaller bottom diameters.
The wide burner allows an input of up to 2 840 W.
The base with a diameter of 6 - 12 cm is compatible with most manufactured cookware, including our best sellers Solo and Double.
Technical specification
| Material | Stainless steel, Aluminium |
| Dimensions | ⌀117 x 92 mm |
| Weight | 75 g |
| Carry bag | Yes |
| Fuel | Gas |
| Connection type | To the cartridge |
| Preheater | No |
| Piezo igniter | No |
| Power | 2840 W |
| Lee | Yes |